nawożenie ogrodów

Nawóz jest ostrożnym wydatkiem w całościowych kosztach produkcji ponoszonych w sadownictwie. Jednak nieefektywne techniki stosowania nawozów zmniejszą skuteczność ich wykorzystania przez drzewka. Zastosowanie większych dawek w celu wyrównania strat nie jest rozwiązaniem, bo nieefektywne zastosowanie nawozów może również zakwaszać glebę, a w dłuższym czasie zanieczyszczać wodę drenażową.

nawóz arkop   

Nawozy w sadownictwie – efektywność użycia

Długoterminową ripostą na odpowiednie wykorzystanie nawozów w sadach jest poprawne przemyślenie strategii ich wykorzystywania, żeby upewnić się, że jest ona tak efektywna, jak to wyłącznie możliwe – oczywiście biorąc pod uwagę warunki i możliwości. W większości sadów nawóz przekazywany jest bezpośrednio do gleby, rozrzucony blisko linii drzew bądź wprowadzany w ramach natryskiwania.

Najczęściej sadownicy selekcjonują nawóz na bazie wyników uzyskanych z poprzednich lat. Bierze się także pod uwagę kwestię kosztów oraz rozpuszczalności w wodzie, jeśli wybrane nawozy w sadownictwie są przeznaczone do fertygacji. Jednak innym aspektem wielokrotnie pomijanym jest zdolność przeróżnych nawozów oraz składników kalorycznych do przemieszczania się w glebie. Ta ich swoista mobilność ma prawo posiadać znaczny wpływ na straty w kontekście wymywania, które są w stanie wynikać z nieodpowiednich technik wykorzystywania nawozów i zarządzania nawadnianiem.

Sadownicy muszą w takim razie być świadomi rozpuszczalności nawozów w wodzie pamiętając niemniej jednak, iż zdolność nawozu do rozpuszczenia w wodzie nie zawsze jest jedynym właściwym wskaźnikiem dyspozycji przemieszczania się nawozu lub jego składników w glebie.